Strona główna

Materiały dotyczące gminy Cegłów

Kiczki - Kościół i Muzeum Parafialne

Z dwóch odrębnych części składa się druga co do wielkości miejscowość znajdująca się w gminie Cegłów. W obu, Kiczkach Pierwszych i Kiczkach Drugich, można obejrzeć ciekawe, z punktu widzenia krajoznawczego, obiekty. Odwiedziny w pierwszej z wsi przyniosą możliwość podziwiania ponad stuletnich dworu otoczonego parkowymi drzewami oraz młyna wodnego. Nieco młodszy jest budynek kuźni, który pochodzi z lat dwudziestych ubiegłego stulecia. W drugiej z miejscowości zabytkiem jest osiemnastowieczny kościół parafialny pod wezwaniem świętej Anny. Stanowi on przykład sakralnej architektury drewnianej.

Czytaj więcej

Pomnik Niepodległości w Cegłowie

Na historycznym Rynku, obecnym placu Anny Jagiellonki, usytuowano Pomnik upamiętniający dziesiątą rocznicę odzyskania Niepodległości. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło jednak dopiero 10 maja 1934 roku. Inicjatorami budowy byli wójt Kieliszczyk, sekretarz gminy Chodorowski, ksiądz proboszcz Fijałkowski oraz dyrektor szkoły Nielepiec. Pomnik powstał dzięki zbiórkom wśród lokalnej społeczności oraz wsparciu urzędu gminy, zaś wieńczący go orzeł z brązu został ufundowany przez rodzinę Zawadzkich ze Skwarnego, aktywnie działającą wówczas w Akcji Katolickiej. Dziś cegłowski Pomnik Niepodległości stanowi główne miejsce gminnych obchodów świąt państwowych.

Czytaj więcej

Kościół Rzymsko-Katolicki w Cegłowie

Parafia w Cegłowie swoją historię ma krótszą o zaledwie rok od tej w Mińsku Mazowieckim i poszczycić się może zabytkami bardzo wysokiej rangi, o znaczeniu ogólnopolskim. Najważniejszym z nich jest ołtarz autorstwa Lazarusa, który uchodzi za jedno z najwybitniejszy dzieł rzeźby późnogotyckich. Datowana na 1510 rok od 1629 roku jest ozdobą ołtarza.

Czytaj więcej

MATERIAŁ

Cegłów dawniej i dziś

Otwórz

MATERIAŁ

Gmina Cegłów - przewodnik encyklopedyczny

Otwórz