Materiały dotyczące gminy Stanisławów

Dawna karczma w Stanisławowie

Wielki Gościniec Litewski jest hasłem, które pobudza wyobraźnię każdego, kto choć trochę interesuje się historią. Szlak prowadzący z Warszawy do Wilna miał ogromne znaczenie dla łączności Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Aby kontakty polityczne, wymiana gospodarcza i kulturowa kwitła niezbędne było zaplecze. Jednym z jego śladów na terenie powiatu jest stanisławowska karczma.

Obecnie Wielki Gościniec Litewski jest już historią. Trasy, którymi wiódł nie są już kluczowymi w komunikacji między Polską a Litwą. Lokację karczm wyznaczał rytm wytrzymałości konia i jeźdźca. Wraz z rozwojem technologii karczmy zaczęły tracić na znaczeniu, by bezpowrotnie zmienić swój charakter.

Mieszcząc obecnie Gminny Ośrodek Kultury swoją zadbaną elewacją daje świadectwo czasów. XIX. wieczna bryła zachowuje swoje oryginalne kształty. Zniszczenia drugiej wojny światowej i zmiany realiów technologicznych odmieniły jednak charakter wnętrza. Obecna główna obszerna sala, która przyjmuje gości GOKu oraz imprez okolicznościowych jest dawną… stajnią. Część w której wypoczywali i jadali podróżni znajdowała się w części wschodniej.

Na zachód od dawnej karczmy mieści się dawny rynek miejski, który dobrze ilustruje znaczenie miejscowości. Na mapie Wielkiego Gościńca Litewskiego znajduje się nie tylko z powodów geograficzny ale też funkcjonującej tkanki małego miasta, która zapewniał dostęp do rzemieślników mogących pomóc jak i również handlować.